Aktualizacja 1.43

SCS Software z radością informuje, że wydał on właśnie aktualizację 1.43 do gry Euro Truck Simulator 2.

Tradycyjnie firma dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w otwartej wersji testowej ETS2 1.43 i przekazali stosowne informacje zwrotne. Dzięki nim mieli oni możliwość wprowadzić zmiany i poprawki oraz usunąć pewne błędy, które mogłyby zostać niezauważone. Autorzy gry mają również nadzieje, że będziemy mogli teraz bez przeszkód korzystać z nowych funkcji, które zawiera kolejna wersja gry. Ponadto jak pisze firma SCS dodano również pewną nową zawartość, która nie była dostępna w wersji testowej.

Odświeżenie Miasta Lyon

Całkowicie odświeżono miasto Lyon, które znajduje się we Francji. Dzięki temu zyskało ono nowy, bardziej aktualny wygląd. Jakie zmiany dokładnie zaszły? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na poniższych zrzutach ekranu.

Po obejrzeniu tych zdjęć można dostrzec, że zmieniło się bardzo dużo. Większość układu miasta została przebudowana w taki sposób, aby była bardziej realistyczna i przypominała ten z prawdziwego życia. W wersji 1.43 aktualizacji poddane zostały również te obszary przez które kierowcy ciężarówek faktycznie wjeżdżają i wyjeżdżają z Lyon i pobliskich obszarów przemysłowych. Dodatkowo dodane zostały 3 nowe punkty orientacyjne ważne dla tego miasta.

Ponadto stare modele roślinności jak np. drzewa czy polne kwiaty zostały zastąpione nowszymi co daje miastu nowy wygląd pod względem zieleni. Tekstury znajdujących się tutaj dróg i znaków drogowych także zostały zaktualizowane na bardziej realistyczne i szczegółowe.

Wpis o szczegółowych zmianach w Lyon znajdziesz tutaj.

MAN TGX EfficientLine 3

Aktualizacja 1.43 wprowadza do Euro Truck Simulator 2 nowe części oraz opcje personalizacji dla pojazdu MAN TGX. Dzięki temu będziesz miał możliwość dostosować swoją ciężarówkę do aktualnej wersji produkcyjnej TGX.

MAN TGX EfficientLine 3 posiada ulepszone wnętrze kabiny i pewne zmiany zewnętrzne. Możesz wypróbować te nowe rzeczy dzięki odwiedzeniu salonu MAN w grze lub poprzez skorzystanie z warsztatu w dowolnym mieście.

Aktualizacja punktów poboru opłat

W aktualizacji 1.43 na tapetę zostały wzięte punkty poboru opłat. Zespół SCS Software dokonał przeglądu większości takich punktów w Euro Truck Simulator 2. Wszystko po to, aby wprowadzić poprawki takie jak: ograniczenia prędkości, oznakowania dróg, itp. Nie jest to co prawda żadna przebudowa ani inna duża zmiana. Autorzy gry mają jednak nadzieje, że takie poprawki zapewnią płynniejsze wrażenia podczas przejeżdżania przez tego rodzaju punkty rozsiane po całej Europie.

Niestety nie udało im się póki co dotrzeć do wszystkich bramek. Z tego powodu będą oni kontynuować te zmiany w przyszłych wersjach gry.

Nowe punkty widokowe

SCS z przyjemnością przedstawia nowe punkty widokowe, które pojawiają się wraz z tą aktualizacją w Euro Truck Simulator 2.

W grze pojawi się łącznie 35 nowych punktów widokowych w lokalizacjach, które już już istnieją w ETS2.

Wśród tych lokalizacji znajdą się: różne miasta, porty, obszary przemysłowe i nie tylko. Dzięki temu zyskamy powód, aby ponownie odwiedzić niektóre, starsze miejsca i zobaczyć je z innej perspektywy. Przykładowo nowe punkty widokowe znajdziemy np. na moście Cernavodă i wiadukcie Poiana Teiului.

Nowe drogi w Iberii

Od czasu premiery Iberii jest ona popularnym celem dla kierowców ciężarówek. Z tego powodu twórcy gry opierając się na informacjach zwrotnych od społeczności postanowili dodać nową, dodatkową zawartość dla tego rozszerzenia mapowego.

Aktualizacja 1.43 wprowadza do Euro Truck Simulator 2 nowe, wiejskie drogi wzdłuż wielu autostrad Iberii, z których możesz swobodnie korzystać oraz je odkrywać. Gdzie będą się znajdować nowo dodane drogi? Pierwszą z nich znaleźć będzie można na północ od Madrytu i będzie ona łączyć ze sobą autostrady A-1 i A-2. Natomiast druga droga zaczyna się na południu Portugalii w pobliżu miasta Sines a kończy się w Hiszpanii tuż nad Sewillą.

Dzięki tym nowo dodanym drogom będziesz mógł pojechać inną, alternatywną trasą. Ponadto nowe drogi oferują piękne krajobrazy i kolejne obszary do zwiedzenia. Oczywiście ta część aktualizacji jest darmowa dla wszystkich osób posiadających dodatek (DLC) Iberia.

Trasy dla transportów specjalnych

Autorzy gry znaleźli także czas na dodanie nowych tras dla osób posiadających rozszerzenie transport specjalny i odpowiednie dodatki mapowe do ETS2, które zostały wydane w przeszłości.

Łącznie w wersji 1.43 dodanych zostało 8 nowych tras dla transportów specjalnych.

Lista nowych tras:

 • Daugavpils -> Rezekne
 • Soria -> Teruel
 • Galati -> Iasi
 • Cagliari -> Sassari
 • Gothenburg – Helsinborg
 • Brest -> Rennes
 • Bremen -> Travemunde
 • Warszawa -> Katowice

Należy pamiętać, że są to wyjątkowe zadania i nie zawsze są łatwe do wykonania szczególnie jeżeli zależy nam na dotarciu do celu bez żadnych uszkodzeń.

Własne wywrotki

SCS Software z przyjemnością ogłasza, że przyczepy wywrotek stają się dostępne i w pełni konfigurowalne wraz z aktualizacją 1.43. Naczepy te przeznaczone są do przewozu materiałów sypkich.

W Euro Truck Simulator 2 przyczepy wywrotek będą miały 2 typy konfigurowalnego nadwozia. Będą one mogły być z aluminium lub ze stali. Oba te warianty będą dostępne w dwóch różnych długościach (9m lub 10m). Dodatkowo do wyboru w każdym przypadku będziemy mieli 2 lub 3 osie. Należy dodać, że krótkie wywrotki najlepiej sprawdzają się z ciężkim ładunkami takimi jak np. żwir czy piasek. Natomiast dłuższe wywrotki lepiej spiszą się przy lekkich ładunkach takich jak: jęczmień, pszenica, kora drzewna czy złom metalowy.

Ponadto w ETS2 możesz w dużym stopniu dostosowywać swoje własne wywrotki. Będziesz mógł dodawać oraz modyfikować na nich wybrane akcesoria takie jak np. tylne zderzaki, błotniki, znaczniki i oczywiście malowania.

Aktualizacja DLC Michelin Tyres Fan Pack

Michelin Tyres Fan Pack także otrzyma zmiany i nową zawartość w wersji gry 1.43. Dodatkowo warto wspomnieć, że aktualizacja tego DLC będzie bezpłatna dla wszystkich osób, które posiadają ten dodatek.

Lista zmian DLC Michelin Tyres Fan Pack:

 • Dodano 4 nowe przednie opony
 • Dodano 4 nowe tylne opony
 • Wprowadzono nowe akcesoria kabinowe i zmieniono istniejące
 • Wprowadzono nowe prace malarskie i poprawiono istniejące
 • Dodano 4 nowe opony do przyczep

Nowe obrazy ekranu ładowania

Wersja 1.43 wprowadzi również nowe obrazy na ekranach ładowania. Te nowo dodane ujęcia pokażą malownicze krajobrazy z całej gry ETS2 z uwzględnieniem nowego systemu oświetlenia.

Dodatkowo na nowym ekranie wczytywania będzie się od teraz znajdować krótki opis miejsca przedstawionego na zdjęciu. Ponadto jeśli lokalizacja danego ujęcia pochodzi spoza podstawowej wersji gry to pokaże się także informacja o tym jaki dodatek (DLC) odpowiedzialny jest za ten fragment mapy.

Aktualizacja dźwięku wnętrza kabiny

W tej aktualizacji wprowadzono także nowy efekt dźwiękowy, który symuluje tłumienie dźwięków: otoczenia, silnika i kół ciężarówek. Każda ciężarówka ma jednak inną izolację akustyczną, dlatego twórcy gry zasymulowali to za pomocą korekcji dźwięków i efektów pogłosu.

Podsumowując dźwięki kabiny ciężarówki zaktualizowano w taki sposób, aby lepiej symulować jak silnik, opony oraz inne dźwięki zewnętrzne są tłumione podczas jazdy w grze z perspektywy pierwszej osoby.

Jak pisze SCS to dopiero pierwsza porcja zmian jeżeli chodzi o tego rodzaju dźwięki. W przyszłości planują oni bowiem dokładniej się im przyjrzeć. Póki co wyżej opisane zmiany zostały zastosowane do wszystkich istniejących ciężarówek w Euro Truck Simulator 2.

Nowe czcionki SDF

Kolejną zmianą w wersji 1.43 jest użycie w grze nowych czcionek SDF (Signed Distance Fields). Czcionki te pozwalają na doskonałe wyświetlanie tekstów w dowolnej rozdzielczości, skali czy też odległości.

Do tej pory czcionki były wyświetlane jako obraz, który mógł zostać zniekształcony. Natomiast czcionki SDF można dostosować do dowolnego rozmiaru przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Dzięki temu różne napisy w ETS2 zawsze będą idealnie wyraźne i ostre dla gracza.

Na pierwszy ogień nowa czcionka zostanie wprowadzona do nazw graczy w konwoju, GPS, tablic rejestracyjnych, wyświetlaczy deski rozdzielczej w samochodach ciężarowych oraz w interfejsie użytkownika. Na pierwszy rzut oka ta zmiana może być mało widoczna. Jednak w niektórych przypadkach takich jak interfejs użytkownika czy nazwy graczy w konwoju jest to zdecydowanie krok do przodu.

Filtry legendy mapy świata

Szukasz konkretnego miejsca do odwiedzenia? A może zbyt duża liczba ikon na mapie świata była dla Ciebie przytłaczająca? Nowa funkcja filtrów legendy mapy świata jest jedną z części nowej wersji gry. Dzięki temu teraz bez przeszkód będziesz mógł odfiltrować ikony z mapy świata które Ciebie nie interesują.

Jedyne co musisz zrobić to zaznaczyć jakie ikony na mapie świata są Ci potrzebne. Dzięki temu nawigacja w grze będzie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Ulepszona obsługa kontrolerów gier

Wersja 1.43 zawiera ponadto dużą aktualizację obsługi kontrolerów gier w ETS2. Zmiany zauważą przede wszystkim użytkownicy gamepadów. Głównym celem zmian w tym obszarze jest bowiem umożliwienie takim graczom poruszanie się po interfejsie użytkownika bez potrzeby używania dodatkowo myszki czy klawiatury.

Dodano chociażby możliwość używania pada kierunkowego w kontrolerze do poruszania się po interfejsie lub wybrania jego dowolnego elementu. Ponadto teraz bez problemu będzie można używać „wirtualnej myszy” do nawigacji. Dodatkowo każdy ekran interfejsu został odpowiednio zmieniony i uproszczony dla użytkowników gamepadów.

Jak piszą autorzy gry w następnych aktualizacjach będą zachodzić kolejne ulepszenia w tym obszarze. Ponadto ulepszenia te otwierają drogę dla przyszłych platform, które używają podobnego sterowania.


Lista zmian w skrócie:

 • Odświeżono Miasto Lyon
 • Dodano nowe punkty widokowe w różnych lokalizacjach
 • Zaktualizowano punkty poboru opłat
 • Wprowadzono nowe trasy dla transportów specjalnych
 • Dodano nowe drogi w DLC Iberia
 • Wprowadzono konfigurowalne wywrotki na własność
 • Zaktualizowano DLC Michelin Tyres Fan Pack
 • Dodano nowe opcje personalizacji w MAN TGX EfficientLine 3
 • Zmieniono ekran ładowania
 • Dodano filtry legendy na mapie świata
 • Ulepszono obsługę kontrolera
 • Zmieniono dźwięki wnętrza kabiny (tłumienie)
 • Wprowadzono nowe czcionki SDF