Aktualizacja 1.49

Studio SCS Software ogłasza, że aktualizacja 1.49 do gry Euro Truck Simulator 2 została właśnie wydana. Zawiera ona nowe treści, zmiany oraz poprawki błędów. W chwili obecnej jest ona już dostępna na platformie Steam do pobrania.

Poniżej możecie zobaczyć aktualizację przedstawioną w formie filmiku od deweloperów gry. Natomiast pod nim znajduje się jej szczegółowy opis.

Skyboxy, księżyc i efekty pogodowe

Od pewnego czasu do autorów gry docierało wiele próśb o dodanie księżyca. Dzisiaj z radością ogłaszają oni wprowadzenie go do naszego wirtualnego, nocnego nieba. Naturalny satelita ziemi niewątpliwie podniesie realizm oraz ogólne wrażenia z jazdy po zmroku. Ciekawostką jest fakt, że dodanie księżyca do ETS2 wbrew pozorom wcale nie było takie proste. Wymagało to od twórców gry wiele pracy, aby poradzić sobie chociażby z renderowaniem, światłem, odbiciami czy efektami lustrzanymi.

Dodatkowo nocne niebo zyskało nowe, dynamiczne gwiazdy. Jeżeli im się dokładnie przyjrzycie to zobaczycie, że delikatnie migoczą. Dzięki temu zabiegowi podróż późną porą będzie jeszcze bardziej wciągająca.

Aktualizacja 1.49 obejmuje również obecne w grze tekstury nieba czyli tzw. skyboxy. Od teraz będą one wyposażone w technologię High Dynamic Range (HDR). W praktyce sprawia to, że niebo jest bardziej żywsze oraz posiada bogatsze kolory. Ponadto otworzyło to furtkę do ulepszenia wizualnych efektów pogodowych. Podczas burzy będziecie mogli teraz dostrzec błyskawice. Oprócz tego w niektórych regionach szczególnie warto przyglądać się nocnemu niebu. Jeżeli będziecie w odpowiednim miejscu i o odpowiednim czasie to możecie się mile zaskoczyć.

Firma SCS Software przygotowała dla graczy specjalny film prezentujący opisane wyżej nowości i zmiany.

System uszkodzeń i używane ciężarówki

Aktualizacja 1.49 do Euro Truck Simulator 2 rozbudowuje system uszkodzeń i napraw. Do tej pory sprawa była dość prosta, ponieważ poszczególne części generowały procentowe uszkodzenia. Wszystkie można było naprawić jednym kliknięciem w dowolnym warsztacie. Teraz elementy pojazdów będą wytwarzały trzy różne rodzaje uszkodzeń:

  • Uszkodzenia – będzie można tak jak do tej pory naprawiać w warsztacie
  • Zużycie części – w tym przypadku konieczna będzie wymiana danego elementu
  • Zużycie trwałe – tutaj pomoże tylko renowacja całego pojazdu

Odświeżony system uszkodzeń zapewnia lepszą kontrolę nad konserwacją pojazdu. Możesz oczywiście samodzielnie podejmować decyzje o naprawach. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach lub nie masz na to ochoty skorzystaj z rekomendacji serwisu.

Wprowadzono także możliwość zakupu używanej ciężarówki. Są one bardziej przystępne cenowo dla graczy zaczynających dopiero swoją przygodę. Jednak takie pojazdy mają pewien przebieg oraz są w pewnym stopniu zużyte. Szczegóły dotyczące danego modelu wraz z jego stanem technicznym można zobaczyć bezpośrednio w grze. Żeby to zrobić należy przejść do panelu używanych ciężarówek (znajdziesz go po kliknięciu przycisku „Zarządzaj ciężarówkami”).

Skróty klawiszowe

Następną nowością w Euro Truck Simulator 2 są zmiany w skrótach klawiszowych. Dotychczas można było przypisać tylko jeden klawisz do danej akcji. Dzięki nowej wersji gry 1.49 możliwe jest użycie kombinacji dwóch klawiszy do przypisania wybranej akcji. Przykładowo jeśli chcesz możesz teraz ustawić, żeby kombinacja Shift + L odpowiadała za włączenie/wyłączenie świateł.

To jednak nie wszystko, ponieważ krótkie i długie naciśnięcie klawisza będzie od teraz rozpoznawalne osobno. Przytrzymanie klawisza zostanie zinterpretowane jako długie naciśnięcie, a normalne naciśnięcie jako krótkie. Zmiany te znacząco zwiększają liczbę kombinacji klawiszy dostępnych do wykorzystania w grze.

Warto dodać, że z wyżej opisanej funkcji będzie można skorzystać także na innych urządzeniach peryferyjnych niż klawiatura. Kontrolery takie jak np. kierownice, gamepady, itp. też powinny z nią bez problemu współpracować.

Automatyczne reflektory

Ostatnią już zmianą w aktualizacji 1.49 do gry ETS2 jest wprowadzenie opcji automatycznych reflektorów. Nowa funkcja włącza reflektory jeśli oświetlenie w otoczeniu ciężarówki spadnie do pewnego poziomu.

Jeśli opcja jest aktywna to pozycja włącznika świateł postojowych będzie zastąpiona światłami automatycznymi. Nadal będzie można więc wyłączyć lub włączyć światła w dowolnym momencie korzystając z innych pozycji przełącznika.

Światła drogowe też doczekały się automatyzacji. Zostaną one wyłączone, kiedy znajdzie się przed tobą inny pojazd. W momencie jego odpowiedniego oddalenia światła zapalą się ponownie samoczynnie.

Nową funkcję można aktywować w opcjach gry dotyczących rozgrywki w zakładce ustawienia ciężarówki. Należy pamiętać, że aby wszystko działało prawidłowo trzeba dodatkowo ustawić przełączniki świateł na odpowiednią pozycję.