Jak pobrać i zainstalować ProMods

Euro Truck Simulator 2 to rozbudowana gra pozwalająca wcielić nam się w kierowcę ciężarówki. Producent gry czyli studio SCS Software wydał do niej także dużo dodatków w tym również mapowych. Dzięki temu mapa ETS2 wraz z DLC obejmuje większość terenów Europy. Mimo wszystko możemy ją jeszcze bardziej powiększyć instalując do naszej gry popularną modyfikację ProMods. Oprócz nowych obszarów zapewnia ona znaczną poprawę wielu już istniejących fragmentów mapy. W tym poradniku przedstawię wymagania oraz skąd pobrać i jak zainstalować tego powszechnie lubianego moda. Ponadto na końcu opiszę, w jaki sposób można go zaktualizować do najnowszej wersji.

Wymagania

Na początek jednak warto przejrzeć się temu co jest wymagane do prawidłowego działania ProMods:

  • Gra Euro Truck Simulator 2 w kompatybilnej wersji
  • Oficjalne rozszerzenia (DLC) mapowe wymagane przez konkretną wersję modyfikacji

Często najnowsze wersje ProMods wymagają najnowszej wersji ETS2 oraz wszystkich dodatków mapowych, które zostały wydane do tej pory. Mimo wszystko nie jest to regułą i trzeba samemu sprawdzać aktualne wymagania.

Pobieranie

Jeżeli już zdecydujemy się, że chcemy dodać tego moda do swojej gry to w pierwszej kolejności musimy założyć konto na oficjalnej stronie ProMods tutaj. Następnie mając tam konto przechodzimy do podstrony, gdzie możemy pobrać modyfikację klikając tutaj. Jeśli nie jesteś zalogowany to w celu ściągnięcia moda będziesz musiał się teraz zalogować na konto, które przed chwilą stworzyłeś. Po przejściu na stronę pobierania pierwszym krokiem jest wygenerowanie pliku def. Jest to bardzo istotne, ponieważ bez niego ProMods nie będzie działał. Jeżeli już to zrobiliśmy to możemy przejść do kroku drugiego, w którym możemy wybrać metodę pobierania. Tutaj do wyboru mamy pobieranie premium (koszt 1 euro) lub standardowe (darmowe). Natomiast w ostatnim, trzecim kroku możemy ściągnąć moda w całości lub w kilku plikach w zależności od metody pobierania jaką wybraliśmy wcześniej. Warto dodać, że nie musimy ściągać znajdującego się tam narzędzia sprawdzającego.

Instalacja

Jeżeli pobraliśmy już modyfikację to możemy teraz przejść do jej instalacji w grze. Przed tym jednak musimy ją wypakować na przykład programem 7-Zip. Jeśli ściągnęliśmy ProModsa w kilku paczkach to wypakowujemy tylko tą pierwszą (z końcówką 001). Następnie wszystkie wypakowane pliki i wcześniej wygenerowany plik def powinniśmy umieścić w folderze mod, który znajduje się w Dokumenty > Euro Truck Simulator 2. Łącznie więc powinniśmy mieć w nim 7 plików ProMods z rozszerzeniem .scs. Jeżeli wszystko się zgadza to możesz uruchomić ETS2 i przejść do instalacji w menadżerze modyfikacji znajdującym się w panelu startowym gry. W tamtym miejscu należy aktywować wszystkie pliki moda i ustawić je w odpowiedniej kolejności. Jeśli zamierzamy grać tylko i wyłącznie w nieoficjalnym trybie wieloosobowym – TruckersMP to ustawienie kolejności nie jest konieczne.

Kolejność plików ProMods:

  • PM Definition Package
  • PM Map Package
  • PM Media Package
  • PM Models Package 1
  • PM Models Package 2
  • PM Models Package 3
  • PM Assets Package

Po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy kliknąć przycisk zatwierdzający zmiany i załadować nasz profil. Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie to powinniśmy móc od teraz cieszyć się rozbudowaną mapą w naszej grze.

Aktualizacja

Żeby zaktualizować ProMods do najnowszej lub innej wersji należy w pierwszej kolejności dezaktywować obecną w menadżerze modyfikacji. Możemy również opcjonalnie usunąć obecną wersję z folderu mod, ponieważ nie będzie nam już potrzebna. Następnie trzeba pobrać żądaną wersję modyfikacji wykonując wszystkie czynności opisane w tym poradniku od początku.

Warto przy tym dodać, że wszystkie archiwalne wersje tego moda można znaleźć w tym miejscu.