Jak wgrać mody do gry

Euro Truck Simulator 2 to dość rozbudowana gra, w której wcielamy się w kierowcę ciężarówki. Istnieje ona od 2012 roku i jest dalej rozwijana oraz wspierana przez jej twórców czyli SCS Software. Zostało do niej wydane również wiele oficjalnych dodatków (DLC), które między innymi: powiększają mapę, wprowadzają nowe ładunki, dodają nowe malowania do ciężarówek i nie tylko. Jednak gra umożliwia nam wgranie także nieoficjalnych modyfikacji, które jeszcze bardziej rozbudowują zawartość i różne opcje w ETS2. Mogą one przykładowo: dodawać i/lub zmienić określone fragmenty mapy, poprawiać grafikę, wprowadzać nowe modele pojazdów i wiele więcej. W tym poradniku przedstawię Wam skąd pobrać oraz jak wgrać mody do gry i w jaki sposób je aktywować, aby poprawnie działały.

UWAGA! Należy pamiętać, że nie wszystkie modyfikacje muszą być kompatybilne z aktualną wersją gry. Warto z tego powodu czytać opisy i komentarze wybranych przez nas rzeczy, które mamy ochotę dodać do ETS2.

Jak pobrać i wgrać mody

Pobrać i wgrać mody do gry możesz na dwa różne sposoby:

Poprzez warsztat steam:

Jeśli używałeś kiedyś warsztatu steam do innych gier to nie powinieneś mieć z tym problemu, ponieważ w tym przypadku zasada działania jest bardzo podobna. Wystarczy będąc zalogowanym na platformie steam wejść do warsztatu poprzez przeglądarkę internetową klikając tutaj. Można także dostać się do niego bezpośrednio wykorzystując do tego klienta steam. Następnie po znalezieniu interesującego nas moda należy kliknąć przycisk „zasubskrybuj”. Po zrobieniu tego program automatycznie pobierze wybraną przez nas modyfikację i udostępni ją w Euro Truck Simulator 2.

Poprzez strony zewnętrzne:

W tym wypadku będziesz musiał znaleźć i pobrać interesującą Cię modyfikację z innej strony internetowej. Do jej znalezienia możesz użyć chociażby wyszukiwarki internetowej. Jeżeli ściągnąłeś już danego moda i jest on w formie archiwum np. zip, rar, itp. to musisz go wypakować. Możesz to zrobić przykładowo darmowym programem 7-Zip. Wszystkie pliki, które wypakowałeś i mają rozszerzenie .scs powinieneś umieścić w folderze Dokumenty -> Euro Truck Simulator 2 -> mod (jeśli nie masz takiego folderu to go stwórz).

Jeżeli już wgrałeś mody do gry to możesz przejść do kolejnego etapu jakim jest aktywacja modyfikacji w grze.

Jak aktywować mody

Niezależnie od wybranego przez nas wyżej sposobu, kolejnym krokiem będzie aktywacja konkretnego moda w grze. W tym celu musisz otworzyć menadżer modyfikacji znajdujący się w panelu startowym ETS2. Następnie należy wybrać danego moda i kliknąć przycisk przedstawiający strzałkę skierowaną w prawo. Modyfikacja powinna stać się w tym momencie aktywna a ikonka obok jej nazwy zmienić kolor z szarego na zielony. Warto dodać, że kolejność ustawionych tutaj modów ma często znaczenie. Zła kolejność może spowodować nieprawidłowe ich działanie lub nawet zawieszanie się gry. Z tego powodu warto podkreślić po raz kolejny, że czytanie opisów modyfikacji jest zazwyczaj bardzo istotne. Jeżeli uważamy, że wszystko zrobiliśmy dobrze to możemy teraz kliknąć przycisk zatwierdzający zmiany, załadować swój profil i cieszyć się modem.

UWAGA! Warto wiedzieć, że nieoficjalne mody tworzone są przez użytkowników i mogą posiadać błędy czy niedoskonałości. Warto używać ich z rozwagą oraz dodatkowo zrobić kopię zapasową swojego profilu gry. Możesz go znaleźć w folderze Dokumenty -> Euro Truck Simulator 2 -> profiles. Kopia profilu przyda się na wypadek gdyby jakaś modyfikacja spowodowała jego zepsucie się.