Konwój – często zadawane pytania (FAQ)

W ostatniej aktualizacji 1.41 do Euro Truck Simulator 2 wprowadzony został nowy tryb wieloosobowy o nazwie konwój. Dzięki niemu każdy z graczy może stworzyć i skonfigurować własną sesję prywatną (z opcjonalnym hasłem). Wszystko to umożliwia zwiedzanie świata gry wspólnie ze znajomymi lub innymi kierowcami ciężarówek. Opisywany multiplayer ma na start szereg przydatnych funkcji takich jak: zsynchronizowany ruch AI, pogodę, czas oraz możliwość podjęcia tego samego zlecenia co inny gracz będący z nami w tej samej sesji konwoju.

SCS Software zdaje sobie sprawę, że wielu z graczy wciąż ma liczne pytania dotyczące nowego trybu w ETS2. Z tego powodu postanowili oni opublikować odpowiedzi na często zadawane pytania czyli FAQ.

Jak stworzyć konwój lub do niego dołączyć?

Przede wszystkim warto upewnić się, że zaktualizowaliśmy grę do najnowszej wersji. Jeśli już to zrobiliśmy to powinniśmy teraz uruchomić grę na wybranym przez nas profilu. Później na dolnej belce szukamy przycisku „Konwoje” po czym go klikamy. Teraz znajdujemy się w miejscu, gdzie możemy stworzyć swoją sesję klikając przycisk „Hostuj konwój”. Alternatywnie możemy dołączyć do istniejącej już sesji klikając na jej nazwę a następnie na przycisk „Dołącz do konwoju”.

Czy maksymalny limit graczy na sesję zostanie zwiększony?

Tak, ale zostanie to zrobione w późniejszym czasie. Tryb konwój obsługuje obecnie maksymalnie 8 graczy w jedynym czasie. Producent gry przewiduje podniesienie limitu graczy, jednak póki co utrzymuje go na niskim poziomie. Spowodowane jest to ciągle trwającymi pracami nad optymalizacją wydajności oraz narzędziami do moderacji. Chcą oni wprowadzić te funkcjonalności przed podniesieniem maksymalnej ilości osób na sesję.

Czy tryb konwój będzie wspierał modyfikacje?

Tak, lecz będzie to wprowadzone dopiero w przyszłości. Twórcy gry chcą wspierać nieoficjalne modyfikacje w tym trybie wieloosobowym. SCS zaznacza, że z technicznego punktu widzenia nie jest to trudne do realizacji. Widzą oni jednak wiele potencjalnych problemów, które chcą rozwiązać przed dodaniem obsługi MODów w trybie konwój.

Aktualizacja: Od wersji gry 1.42 modyfikacje w trybie konwój są obsługiwane!

Jak dodać do znajomych Steam innego gracza?

Można to zrobić za pośrednictwem klienta Steam lub jego nakładki. Dodatkowo istnieje alternatywny sposób jakim jest poproszenie danej osoby o tzw. kod przyjaciela Steam co pozwoli z łatwością dodać takiego gracza do naszych znajomych na tej popularnej platformie.

Co zrobić jeśli nie widzę sesji mojego znajomego?

Upewnij się, czy na pewno jesteście znajomymi na Steam i oboje posiadacie zaktualizowaną, najnowszą wersję gry oraz jesteście online na swoich listach znajomych na Steam. Ponadto możesz nie widzieć sesji hostowanych przez znajomych mieszkających bardzo daleko od Ciebie. W takim przypadku możesz znaleźć sesję swojego znajomego korzystając z paska wyszukiwania, który znajduję się nad listą sesji. Oprócz tego warto pamiętać, że możesz nie widzieć sesji które są już pełne.

Czy można tworzyć sesję na serwerach dedykowanych?

Niestety, ale nie ma jeszcze takiej opcji. Jednak jak podaje producent jest to funkcja, którą chcą nam udostępnić w przyszłości.

Czy wszyscy gracze w konwoju musza posiadać takie same dodatki (DLC)?

Nie, aby dołączyć do trybu wieloosobowego konwój nie musisz mieć tak naprawdę żadnego dodatku. Należy mieć jednak na uwadze, że NIE będziesz mógł zwiedzać obszarów mapy z DLC, których sam nie posiadasz.

Czy jest możliwość wyłączyć nazwy innych graczy?

Tak, nazwy graczy w trybie konwój można wyłączyć poprzez naciśnięcie na klawiaturze przycisku „Z”. Ponadto ten skrót klawiszowy możemy zmienić bez problemu w opcjach. Warto dodać, że działa on nawet podczas korzystania ze studia fotograficznego.

Czy w trybie konwój jest ograniczenie prędkości?

Osoba tworząca daną sesję ma możliwość ustawienia limitu prędkości dla całego konwoju. Jeżeli hostujący go jednak wyłączy wówczas będą obowiązywały lokalne ustawienia każdego z graczy. Dodatkowo należy pamiętać, że zlecenia zewnętrzne World of Trucks wymuszają ograniczenie prędkości do 90 km/h niezależnie od wszystkich innych opcji.

Czy muszę pobrać aktualizację konwój, jeżeli nie będę w nią grał?

Konwój jest częścią aktualizacji 1.41 do Euro Truck Simulator 2. Ten tryb wieloosobowy nie jest osobnym dodatkiem do gry. Oczywiście to tylko od Ciebie zależy czy będziesz korzystał z tej nowej funkcji.

Możesz tak jak do tej pory pozostać przy starszych wersjach gry (np. ze względu na nieoficjalne modyfikacje). Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku nie otrzymasz żadnej nowej zawartości ani poprawek błędów. Ponadto jeśli chcesz korzystać z trybu wieloosobowego konwój musisz posiadać ETS2 w wersji 1.41 lub nowszej.

Co zrobić jeżeli ciągle mam problemy z FPS w trybie konwój?

Należy pamiętać, że tryb wieloosobowy konwój jest bardziej wymagający niż gra jednoosobowa. Wynika to z faktu konieczności renderowania większej ilości ciężarówek graczy. Z tego właśnie powodu mniejsza ilość klatek na sekundę (FPS) jest w tym przypadku czymś normalnym. Jeżeli jednak twoje FPS są zadziwiająco niskie to możesz skontaktować się z oficjalnym wsparciem gracza pod adresem support@scssoft.com (podając szczegółowy opis problemu w języku angielskim).

Ponadto warto zaznaczyć, że SCS Software pracuje nad optymalizacją gry, aby poprawić ogólną wydajność. Niestety może to zająć trochę czasu zanim odpowiednie ulepszenia będą ukończone i wydane.

Czy sesja konwoju się zakończy, jeśli hostujący się rozłączy?

Tak, jeżeli gospodarz sesji się rozłączy spowoduje to zamknięcie danego serwera i rozłączenie wszystkich obecnych na nim graczy. Pamiętaj jednak, że po zakończonym konwoju masz możliwość zaakceptowania lub odrzucenia postępu gry poczynionego w trakcie trwania konkretnej sesji. Możesz więc zaakceptować postęp i jechać dalej sam bądź w innym konwoju lub odrzucić postęp i tym samym cofnąć zapis gry do stanu sprzed dołączenia do konwoju.

Jak odblokować osobę, którą wcześniej zablokowałem w trybie konwój?

Można odblokować wcześniej zablokowaną osobę w trybie konwój edytując plik tekstowy o nazwie „banlist” i usuwając stamtąd wybranego gracza. Plik ten znajduje się w katalogu twojego profilu (Dokumenty -> Euro Truck Simulator 2 -> profiles). Pamiętaj jednak, że musi to być ten sam profil na którym zablokowałeś daną osobę.

Czy tryb konwój jest w formie gry peer-to-peer?

Sesje w trybie konwój są hostowane przez samych graczy. Jeden z graczy w sesji (tzw. host ) zawsze działa jako serwer do którego podłączają się inni gracze.


Mamy nadzieje, że znaleźliście odpowiedzi na często zadawane pytania w tym FAQ dotyczącym nowego trybu gry wieloosobowej konwój. Jeśli jednak nie to możecie śmiało zadać kolejne pytanie pod tym wpisem a my postaramy się w miarę naszych możliwości na nie odpowiedzieć.