TruckersMP – nieoficjalny multiplayer

TruckersMP to modyfikacja wprowadzająca do gry Euro Truck Simulator 2 nieoficjalny tryb wieloosobowy (multiplayer). Jest ona stworzona przez fanów symulatora i ciągle przez nich rozwijana.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun przedstawiający tego MODa:

Modyfikacja TruckersMP daje nam możliwość jeżdżenia i wykonywania zleceń wspólnie z innymi kierowcami ciężarówek. Jest ona całkowicie darmowa, ale możemy opcjonalnie kupić wizualne dodatki (nie wpływają one jednak na samą rozgrywkę). Posiadacze MODa mogą grać na wybranym przez siebie serwerze gry wieloosobowej. Do wyboru mamy 5 typów serwerów: Symulacja (restrykcyjne zasady), Arcade (dla zabawy), Eventowe (na specjalne wydarzenia) oraz ProMods i ProMods Arcade. Na tych 2 ostatnich możemy grać, jeżeli posiadamy odpowiednią modyfikację. Każdy serwer ma także swoje ustawienia takie jak: limity prędkości, kolizje między graczami, dostępność aut osobowych, wyrzucanie nieaktywnych graczy oraz dostępność samochodów policyjnych.

Oprócz samej opcji multiplayera modyfikacja TruckersMP wprwadza także do Euro Truck Simulator 2 pewne nowe funkcje. Są one mniej lub bardziej powiązane z grą wieloosobową. Wśród nich jest chociażby możliwość komunikacji z innymi graczami za pomocą czatu tekstowego i głosowego (CB radio). Kolejną funkcją są różne komendy a jedną z ciekawszych jest !fix, która pozwala naprawić nasz pojazd bez konieczności odwiedzania serwisu. Przydaje się ona jeżeli spotkamy na naszej drodze gracza, który z jakiegoś powodu w nas wjedzie. Oczywiście nie brakuje tutaj także rozbudowanego systemu zgłaszania innych graczy, który działa zarówno w samej grze jak i na oficjalnej stronie TruckersMP. Warto również wspomnieć, że na stronie tej znajdziemy też całkiem dobrze zrobioną sekcję dla tzw. VTC czyli wirtualnych firm transportowych.

Niestety ten nieoficjalny multiplayer stwarza także pewne ograniczenia w grze. Jednymi z tych najbardziej zauważalnych są z pewnością: brak jakiegokolwiek ruchu pojazdów AI oraz niedziałająca synchronizacja warunków pogodowych. Czas w grze jest natomiast globalny i jest on dla każdego narzucony, co z kolei stwarza pewne problemy z pracownikami, których zatrudniliśmy do naszej firmy. Dla wielu osób dużym problemem może być również fakt, że grając w tym trybie nie możemy używać żadnych innych modyfikacji (poza nielicznymi wyjątkami). Niewątpliwe pewną wadą jest także to, że po każdej dużej aktualizacji ETS2 trzeba dość długo czekać na zaktualizowanie TruckersMP. Sytuację ratuje trochę fakt, że możemy cofnąć wersję gry na steam i grać w ten sposób w multiplayer do czasu wydania aktualizacji MODa. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji pozbawiamy się na jakiś czas dostępu do nowych treści i funkcji jakie wnosi dana aktualizacja.

W aktualizacji ETS2 1.41 SCS Software dodało do gry oficjalny tryb wieloosobowy (multiplayer) o nazwie konwój. Jest to swojego rodzaju konkurencja dla tego MODa. Rozwiązuje on wiele problemów takich jak: brak ruchu AI, niedziałająca synchronizacja pogody i konieczność czekania na aktualizacje modyfikacji. Jego ograniczeniem w stosunku do tej modyfikacji jest natomiast niski limit osób na jedną sesję (serwer).

Wymagania TruckersMP:

  • Najnowsza obsługiwana przez modyfikację wersja Euro Truck Simulator 2
  • Minimum 2 godziny czasu gry na Steam
  • Połączenie z internetem

UWAGA! Rejestracja na oficjalnej stronie TruckersMP jest wymagana do pobrania modyfikacji jak i zalogowania się na jej serwery!