Jaka kierownica do gry

Symulator ciężarówek jakim jest Euro Truck Simulator 2 pozwala wcielić nam się w rolę kierowcy i przewozić rozmaite towary. Gra umożliwia nam sterowanie pojazdem standardowo poprzez klawiaturę komputerową. Jednak istnieje również możliwość kontrolowania ciężarówki poprzez inne urządzenia peryferyjne przeznaczone do gier. W tym wpisie skupimy się w pełni na temacie kierownic. Zastanowimy się także jaka konkretnie kierownica sprawdzi się dobrze w grze ETS2.

Parametry kierownicy do ETS2

Na początek dobrze jest wiedzieć jakie są najważniejsze parametry kierownicy, która będzie przeznaczona do gry w ETS2.

Najistotniejsze cechy jakie powinno posiadać takie urządzenie to:

  • Co najmniej 900 stopni obrotu
  • Podstawka z minimum dwoma pedałami (gaz i hamulec)
  • Jak najwięcej przycisków, aby przypisać kluczowe funkcje gry takie jak np. tempomat, kierunkowskazy, światła, hamulec postojowy, itd.

Spełnienie tych warunków sprawi, że powinniśmy być zadowoleni z nowego sprzętu. Ponadto jeśli lubimy jeździć na manualnej skrzyni biegów to warto, aby do kierownicy dołączony był dodatkowo drążek zmiany biegów (shifter) oraz pedał sprzęgła.

Opcjonalnie dla wygody i poprawienia wrażeń z gry Euro Truck Simulator 2 możemy jeszcze zaopatrzyć się w następujące elementy:

  • Stojak do kierownicy w celu zapewnienia większej ergonomii
  • Urządzenie do śledzenia ruchów głowy (TrackIR lub FreeTrack)
  • Button Box dla większej ilości przycisków dostępnych zaraz pod ręką
  • Manetkę kierunkowskazów, żeby podnieść realizm rozgrywki
  • Hamulec ręczny dla zwiększenia immersji
  • Gałkę SKRS do skrzyni biegów po to, aby działała i wyglądała jak w prawdziwej ciężarówce

Polecane kierownice do ETS2

Wybór konkretnego modelu zależy od naszych wymagań i preferencji oraz dostępnego budżetu aczkolwiek wszystkie zaprezentowane niżej kierownice polecam. Każda z nich spełnia bowiem kluczowe wymagania tzn. ma minimum 900 stopni obrotu, podstawkę z co najmniej gazem i hamulcem oraz wystarczającą ilość przycisków.

Logitech Driving Force GT

Jedna z popularniejszych i tańszych kierownic mających 900 stopni obrotu. Jako jedna z nielicznych posiada drążek plus i minus, dzięki temu możemy całkiem wygodnie używać sekwencyjnej skrzyni biegów. Koło nie ma jednak pedału sprzęgła ani możliwości podpięcia drążka do manualnej zmiany biegów. Posiada całkiem sporą ilość przycisków, dzięki temu możemy przypisać do niej dużo różnych funkcji. Jej wadą jest dość duża głośność pracy oraz fakt, że dostępna jest tylko na rynku wtórnym (nie jest już produkowana od kilku lat). Cena używanej Logitech DFGT na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych oscyluje w granicach 300-400zł. Moim zdaniem jest to najtańsza sensowna kierownica do gry ETS2.

Logitech G29 lub G920

Następna kierownica od znanej firmy Logitech, która także ma 900-stopniowy kąt obrotu. Jednak w jej przypadku mamy już pedał sprzęgła oraz możemy podpiąć manualną skrzynię biegów. Ma dużą ilość przycisków co jest niewątpliwie kolejną zaletą. W porównaniu do DFGT ma przyjemniejsze poszycie oraz dodatkowo zamontowane łopatki z tyłu koła. Generalnie jej jakość wykonania stoi na całkiem przyzwoitym poziomie. Możemy ją kupić w internecie a nawet w niektórych sklepach stacjonarnych. G29 działa również na konsoli PlayStation a G920 na Xbox. Natomiast oba modele działają bezproblemowo na komputerach PC. Cena nowej kierownicy to w przybliżeniu 1200zł plus około 250zł za manualną skrzynię biegów. W mojej opinii całkiem dobry wybór jeśli szukamy koła do gry w ETS2 w przystępnej cenie i zależy nam na manualnej skrzyni biegów.

Thrustmaster T300

Solidniejsza i droższa kierownica tym razem od firmy Thrustmaster. Model ten posiada aż 1080 stopni obrotu. Tutaj również mamy podstawkę z 3 pedałami (w tym sprzęgło) oraz możliwość podpięcia manualnej skrzyni biegów. Koło posiada całkiem przyzwoitą ilość przycisków, które na pewno przydadzą się w grze. W tym przypadku możemy już mówić o zdecydowanie wyższym poziomie wykonania. Kierownica jest ponadto zdecydowanie cichsza od zaprezentowanych wyżej modeli. Niestety jakość kosztuje i za nową T300 przyjdzie nam zapłacić ~1800zł plus ~900zł za skrzynie biegów czyli łącznie około 2700zł. Myślę, że jest to urządzenie, które zadowoli nawet tych bardziej wymagających graczy Euro Truck Simulator 2.

Warto jeszcze w tym miejscu wspomnieć o kierownicach marki Fanatec, które są przeznczone dla graczy szukających sprzętu najwyższej jakości. Niestety ich cena w porównaniu do innych modeli dostępnych na rynku jest bardzo wysoka.