Aktualizacja 1.42

Producent gry z radością ogłasza wydanie aktualizacji 1.42 do gry Euro Truck Simulator 2.

SCS Software dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w otwartej wersji testowej ETS2 1.42 oraz przekazywali opinie i zgłaszali napotkane błędy. Zazwyczaj aktualizacje gry wprowadzają wiele nowej zawartości. Jednak w tym przypadku główne zmiany wycelowane są w dodanie nowej i bardzo wyczekiwanej przez graczy funkcji do trybu gry wieloosobowej (konwój). Oczywiście nie zabraknie mimo wszystko kilku innych, mniejszych zmian i poprawek.

Konwój – wsparcie modyfikacji

Od czasu premiery trybu gry wieloosobowej (konwój) gracze bardzo często prosili o dodanie wsparcia dla nieoficjalnych modyfikacji. Autorzy gry poświęcili dużą ilość godzin, aby wprowadzić tą wyczekiwaną przez społeczność funkcję. Dołożyli oni wszelkich starań, aby wszystko działało możliwie jak najlepiej. Należy jednak pamiętać, że może być jeszcze kilka rzeczy, które wymagają zmian i ulepszeń zanim będą działać w 100% prawidłowo.

Twórcy gry stworzyli w wersji 1.42 zupełnie nowy interfejs użytkownika, który uwzględnia obsługę zewnętrznych modyfikacji. W przeglądarce sesji będziesz mógł zobaczyć po prawej stronie nową sekcję, która pokazuje jakie MODy wymagane są przez dany serwer. Dodane zostały także nowe ikony sesji, aby wizualnie zobrazować które serwery mają włączone modyfikacje a które nie.

Do tej pory czerwona lub zielona ikona obok nazwy sesji wskazywała czy możesz dołączyć do danego serwera czy też nie. Wpływ na to miało kilka czynników takich jak: ograniczenie liczby graczy na sesję oraz kompatybilność map i samej wersji gry. W aktualizacji 1.42 SCS wprowadził nową pomarańczową ikonę. Oznacza ona, że dany serwer korzysta z modyfikacji, których nie posiadasz ale znajdują się one w warsztacie steam. Ze względu na wygodę graczy dodali oni również nowy interfejs synchronizacji MODów, gdzie możesz pobrać brakujące modyfikacje prosto z warsztatu steam.

Jeżeli zdarzy się sytuacja, że będzie Ci brakować modyfikacji, która jest dostępna w warsztacie steam to będziesz mógł ją pobrać poprzez przeglądarkę steam, która zostanie nałożona na ETS2. Dzięki temu nie będzie konieczności wychodzenia z gry, aby ją zasubskrybować. Nowa funkcja będzie dostępna w oknie, które otworzy się gdy spróbujesz dołączyć do sesji bez wymaganych przez nią MODów. Będziesz mógł wtedy zobaczyć swoje, aktywne modyfikacje po lewej stronie i wszystkie MODy wymagane przez dany serwer po prawej stronie.

Niestety inaczej sytuacja wygląda jeśli dana sesja używa modyfikacji, które nie są dostępne poprzez warsztat steam. W takim przypadku będziesz musiał samodzielnie zdobyć danego MODa. Należy dodać, że w takiej sytuacji system nie będzie wstanie sprawdzić wersji danej modyfikacji czy też jej pochodzenia. Jeżeli spełnisz już wszystkie wymagania stawianie przez dany serwer to przycisk dołączenia do konwoju powinien stać się dostępny i będziesz wstanie wejść do wybranej sesji.

Autorzy gry przewidują, że większość popularnych modyfikacji powinna dobrze działać w konwoju wraz z premierą aktualizacji 1.42. Nie są oni jednak wstanie zagwarantować, że wszystkie MODy będą działać od razu bez żadnych problemów.

Na chwile obecną tryb wieloosobowy będzie wspierał maksymalnie 70 modyfikacji na sesję. Większości graczy taka ilość powinna w zupełności wystarczyć. SCS Software będzie jednak stale monitorować sytuację i w razie potrzeby wdroży odpowiednie poprawki w Euro Truck Simulator 2.

Ponadto autorzy modyfikacji powinni pamiętać, że niektóre MODy mogą wymagać pewnych zmian, aby działały poprawnie w trybie konwoju. Przykładowo modyfikacje dźwięków muszą być odpowiednio skonfigurowane, żeby inni gracze mogli je usłyszeć. Ponadto MODy pojazdów, przyczep oraz ładunków muszą również zawierać odpowiednie modele ruchu, jeśli chcesz aby inne osoby będące z tobą w konwoju mogły je zobaczyć.

Zespół SCS Software będzie w dalszym ciągu ciężko pracował, aby usunąć wszelkie błędy i niedociągnięcia związane z MODami w trybie konwoju. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie oficjalnego trybu wieloosobowego możesz zajrzeć tutaj.

Aktualizacja siłowego sprzężenia zwrotnego

Wersja 1.42 wprowadza także aktualizację profili siłowego sprzężenia zwrotnego (force feedback) dla kierownic i innych kontrolerów które są zgodne z Euro Truck Simulator 2.

Nowy system siłowego sprzężenia zwrotnego został napisany od podstaw. Wykorzystuje on częstotliwość odświeżenia na poziomie 120 Hz. Jest on połączeniem niektórych, starszych sztucznych efektów z nowymi rozwiązaniami, które opierają się na rzeczywistych obliczeniach. W efekcie powinno to zapewnić bardziej realistyczne i wciągające wrażenia podczas gry w ETS2 używając wspieranego kontrolera.

Twórcy gry zdecydowanie zalecają zresetowanie ustawień force feedback do nowych wartości domyślnych.


Lista zmian w skrócie:

  • Dodano obsługę nieoficjalnych modyfikacji w trybie gry wieloosobowej (konwój)
  • Dokonano zmian w interfejsie konwojów w celu obsługi MODów
  • Ulepszono efekty siłowego sprzężenia zwrotnego (force feedback)